Doba kráčí vpřed a svět se předhání. Už i blbci mají vyšší vzdělání.
Rozkazovat se učíme tím, že posloucháme.
Klasické vzdělání? Nás učili jen úctě ke klasikům.
Umění se učíme v muzeu.
Lidi je třeba učit, jak mají myslet, a ne to, co si mají myslet.
Vzdělání je schopnost porozumět druhým.
Vzdělání není pouhým nashromážděním jednotlivých vědomostí, jako není těstem mouka, voda, sůl, kvasnice atd. dohromady naházené.
Dokud žijeme, musíme se umění života učit.
Účelem vzdělání není zaplnit mysl, ale otevřít ji. Čím více poznatků si osvojíme, tím víc si uvědomíme, co ještě neznáme.
Dobrá díla jsou plodem dobrého charakteru a protože je chvályhodnější příčina než následek, chval více dobrý charakter bez vzdělání než vzdělance bez charakteru.
Vědět něco je chvályhodné, hříchem je nechtít se nic učit.
Každý, s kým se v životě potkám, mě v něčem předstihuje. Tak se od něho učím.
Každé poznání vychází ze srdce, každé vzdělání ze života.
Podněty, povzbuzující nás k učení a poznání, jsou ve věcech samých, kterým se učíme a které poznáváme.
Chybami se učíme.